Youtube е сред най-популярните и посещавани сайтове в целия свят, като за един месец гледанията в него надминават 6 милиарда часа. Тъй като Youtube отдавна е част от групата на Гугъл (Алфабет), клиповете са интегрирани с резултатите, показвани в търсачката.
Видеата от Youtube са просто навсякъде, въпреки високата популярност на Facebook live, Instagram и Snapchat. За да се възползвате максимално от огромните възможности, които ни предоставя този видеопортал, е нужно да усвоите някои техники. В тази статия предлагаме експертни съвети за оптимизация в Youtube, които са особено подходящи, ако вече знаете основите.
- Пишете дълги и подробни описания на всяко видео.
Този съвет не звучи много експертно, но започваме с него, защото е жизненоважен. Колкото по-дълго и по-подробно е описанието, толкова по-високо ще се класирате при търсене. Магията е в ключовите думи и по-специално – в така наречените контекстуални фрази.
Целта е да се опитвате да оптимизирате по общи и разнообразни търсения от потребителите, които могат и да не съдържат точните ключови думи. Като напишете подробно описание на своето видео, със сигурност ще включите точно такива фрази, които отговарят на тези търсения.
Youtube се възприема като социална мрежа, а подробната информация в социалните мрежи ви носи последователи. И в този сайт, както и в останалите, е добре да оптимизирате по сложни ключови фрази, съставени от няколко думи, така че вашите видеа да са отговорът на конкретни запитвания от потребителите.
- Правете внимателно проучване всеки път, когато избирате ключовите думи за видеото си.
Youtube е втората по популярност търсачка в интернет след Гугъл и затова е добре да прилагате SEO и за двата сайта. Дяволът е в детайлите. Подробната информация, дългите описания и полезните материали, които съпровождат вашите клипове, ще се харесват на всички видове ботове, които ги индексират, както и на потребителите.
- Вграждайте и споделяйте видеа навсякъде, където е възможно.
Освен оптимизиране по ключови думи най-добри SEO резултати за видеата носят споделянията във външни сайтове. В Youtube има удобни и лесни за използване бутони за споделяне и вграждане, така че от вас не се изискват никакви технически усилия. Използвайте ги за насочване на видеото към всевъзможно (релевантни!) форуми, блогове, уебсайтове, социални профили и други места. Не забравяйте да вграждате видео материали и в сайта си, все пак много хора предпочитат да гледат нещо вместо да го четат.
- Правете си тематични плейлисти.
Наличието на хубави тематични плейлисти в Youtube профила ви увеличава ангажирането на потребителите, времето, прекарано от тях във вашия канал и сайт, както и други важни фактори на възвръщаемост.
Всеки лесно може да си създаде плейлист и да го редактира за минути. Потребителите обичат този начин на представяне на видео заради по-високата степен на интерактивност и по-големия обем полезна информация или забавление, които получават по-лесно. Когато един клип е част от плейлист, вероятността да бъде намерен при търсене в Youtube или Гугъл е доста по-висока.
- Наблюдавайте цифровите си показатели и увеличете броя на абонатите си.
Броят на абонатите в Youtube е един от най-важните показалите, чието увеличение води до подобрение на всички други SEO показатели. Гледаните от потребителите видеа, свързани с определена тематика, влияят на посещенията на сайта ви заради тази тематика, времето прекарано там, степента на отпадане, дори продажби и приходи.
Показателите, които е добре да се наблюдават в YouTube, са различни според вида на бранда и бизнеса. За афилиейт и Adsense базирани сайтове броят на абонатите е от съществено значение, защото обикновено увеличението му носи повече рекламни кликове. Показателите, които по-конкретно характеризират качеството на маркетинг стратегията онлайн, са свързани с позициите на видеата в Youtube според различни запитвания и посещенията на сайта след гледане на видео. Последното е главен измерител на ефективността на видеото и маркетинга на съдържанието.
- Оптимизирайте видеото по дължина.
Грешни са твърденията, че дължината на видеото не е от значение. Ако правим реклами в Youtube, не бива да преминаваме 60 секунди, но при наистина съдържателни видеа идеалната дължина е около 10 минути и нагоре.
Времетраенето на клипчето зависи от неговата тематика и устройството, от което би се гледало най-много. Музикалните видеа, например, и тези, които се очаква да се гледат на смартфон, са с идеална дължина от около 3-5 минути. Добре е видеата на живо в социалните мрежи също да са кратички.
Освен времетраенето на видеото от голямо значение е и неговото качество. Най-популярните видеа са поне 1080p, като страхотен бум правят 4к и 360-градусовите клипове. Не щадете инвестиции и време в качествената изработка на всяко видео.
- Замислете се за Crowdsourcing
Важно е при изграждането на маркетинг стратегията е да правим различни проучвания, но това е малко по-сложно при видеата. В Youtube виждаме броя на гледанията и други подобни показатели, но те не са достатъчни, за да разграничим потребителите по групи и действия.
Crowdsourcing платформите в много случаи вършат чудесна работа. По-добра инвестиция са от напразното пазаруване на гледания и харесвания. Тези платформи правят проучвания, като предлагат на хора да гледат видеа срещи малко заплащане и да споделят мнението си в специално подготвени анкети.
Този способ увеличава гледанията на клипчетата, подобрява позициите им и освен това предоставя безценна информация директно от потребителите.
- Бъдете обстойни.
Това е най-важният съвет. Той важи не само за Youtube, а изобщо за цялостното ви отношение към маркетинга. Бизнесът е успешен, когато преминава през всички детайли и предоставя на потребителите възможно най-полезни блага.
Няма популярен Youtuber, който да не отделя много време и старания в озаглавяване на видеата си, измисляне на описания и подробни и многобройни етикети. При качване на ново видео попълвайте възможно най-детайлно всяко поленце, така че да предоставите максимум информация на зрителите и на търсачките.
Заключение
Да изградите присъствие в Youtube е жизненоважно в този високотехнологичен свят, където се търси все повече интерактивно съдържание. Създаването на професионален клип е само първата стъпка. Неговото добро позициониране и популярност изискват още много усилия, специални познания и часове работа.